Aktualności


 

Alfred Siatecki w „Salonie Zatońskim”


 

     II „Salon Zatoński” za nami. Tym razem w sali na piętrze gościliśmy pisarza Alfreda Siateckiego.

siat3

Na początku spotkała uczestników miła niespodzianka. Autor wszystkim podarował jedną ze swoich wcześniejszych publikacji z cyklu „ Klucz do bramy”, w której zawarł wyimaginowany wywiad z księżną Dorotą. Następnie opowiadał o swoich ostatnich publikacjach i wspólnym powieściowym bohaterze Danielu Jungu. Nas oczywiście interesowała najbardziej powieść POMSTA, której akcja ma swój początek i rozwiązanie w Zatoniu.  No właśnie czy powinno się mówić i pisać w Zatoniu? Autor  po konsultacjach z filologami twierdzi, że jedyną poprawną formą od momentu połączenie miasta i gminy jest forma na Zatoniu, tak samo jak mówi się na Okęciu, na Pradze, na Krzykach czy na Jędrzychowie i Chynowie. Taką właśnie formę znajdziemy w jego powieściach.

siat2Wracając jednak do spotkania, autor wprowadził nas w treść czytając fragmenty swojej książki i opowiadał o kulisach poszczególnych wątków. Potem przy lampce wina i kawie długo rozmawialiśmy nie tylko o literaturze ale też o naszym regionie. Były refleksje nad niszczejącymi pałacami i walorami naszej małej ojczyzny , o poszukiwaniach zaginionego serwisu z miśnieńskiej porcelany i braku wykorzystania grodziska w Wicinie, które mogłoby stać się hitem turystycznym województwa. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek, które rozeszły się jak świeże bułeczki. 

siat1

Już za tydzień 20 czerwca okazja do następnego spotkania tym razem Robertem Jurgą. Warto przyjść  zobaczyć jego nietypowe prace, które znane są w Europie i Ameryce.

 

 J. Skorulski

Wycieczka na Łotwę SPOTKANIE UCZESTNIKÓW


W środę 20 czerwca w świetlicy zatońskiej

 

o godz. 18.00 spotkanie organizacyjne uczestników wycieczki.

Dla osób, które nie mogą wziąć udziału
spotkaniu będzie komunikat na stronie internetowej. 

red.

Robert Jurga w Zatoniu


 

      Jeden z najlepszych grafików rekonstrukcyjnych, którego ilustracje zdobią książki na całym świecie podjął wyzwanie i będzie odtwarzał widoki Zatonia z XIX wieku. Już jesienią ujrzymy kilkanaście akwarel pokazujących naszą małą ojczyznę taką jaka była 150- 180 lat temu.  Zanim jednak dojdzie do wystawy będziemy mogli poznać warsztat pracy tego nietypowego artysty. Robert Jurga rekonstruuje na podstawie zachowanych fragmentów murów i czasem bardzo skąpych materiałów ikonograficznych całe budowle. W Zatońskiej świetlicy opowie nam o swojej pracy i pokaże rysunki i obrazy.  To pierwsze ale nie ostatnie  spotkanie z plastykiem. Planujemy jesienią wspólny spacer po parku i ruinach i podpatrzymy tego współpracującego z   National Geographic  artystę.

jurga

ŚRODA 20 CZERWCA
GODZ.  18.30
ŚWIETLICA

 

ZAPRASZAMY 

red.

Jedziemy do Kurlandii i Semigalii


 

   Zapraszamy mieszkańców Zatonia i przyjaciół w podróż do źródeł. To już nasza trzecia zatońska eskapada śladami księżnej Dino. Dwie wcześniejsze jedynie zahaczały o tereny za granicą,a ta jest już w pełni wyjazdem zagranicznym. Tym razem jedziemy do Kurlandii i Semigalii, baśniowo brzmiących krain leżących na Łotwie.

    Dorota de Talleyrand Perigord nie tylko była potrójną  księżną (księżna Talleyrand, księżna Dino i księżna żagańska) ale też używała tytułu księżniczki kurlandzkiej. Z dumą podkreślała, że jest córką ostatniego księcia Kurlandii i Semigalii, Piotra Birona. W roku 1795 po III rozbiorze Polski rodzina Bironów opuściła Kurlandię i przeniosła się do Żagania. Co jakiś czas jednak przedstawiciele rodziny powracali na północ Europy do swych dawnych posiadłości. To w mitawskim pałacu księżna Dorota poznała swoją pierwszą wielką miłość, czyli księcia Adama Czartoryskiego. 

herb3

W herbie księżnej Doroty, który niegdyś wieńczył pałac w Zatoniu odnajdziemy dwa półłosie i dwa lwy czyli  symbole Kurlandii i Semigalii.

     Program wycieczki zakłada zwiedzanie: Wilna, Kowna, Troków na Litwie, Rundale, Jelgawy, Rygi na Łotwie, a po polskiej stronie Pojezierza Augustowskiego i klasztoru Wigry. Podczas wycieczki odbędzie się seminarium na temat rodziny przodków księżnej Doroty.

ZAPRASZAMY

Koszt wycieczki wynosi 1050 złPonieważ seminarium wraz z wycieczką realizowane jest w ramach projektu dofinansowanego przez Miasto Zieloną Górę (Urząd Miasta oraz Radnych Miasta Zielona Góra), dlatego uczestnicy płacą mniejszą kwotę.

Mieszkańcy Zatonia oraz członkowie stowarzyszenia „Nasze Zatonie” nie będący mieszkańcami Zatonia płacą 650 zł.

Pozostali uczestnicy 950 zł.

Cena wycieczki obejmuje:

  • przejazd autokarem
  • opiekę pilota i przewodników miejscowych
  • noclegi (4x) w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym,
  • wyżywienie: śniadania (4 x) i obiadokolacje (4 x),
  • opłaty drogowe i parkingowe, podatek Vat, ubezpieczenie.

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW U PIOTRA LEWANDOWSKIEGO     tel. 605674434 – przy zapisach wpłata zaliczki 100 zł/osobę.  Zapisy do 27 kwietnia.

PROGRAM WYCIECZKI

27.06.2018 /1 dzień/ - wyjazd około godziny 04.00 nad ranem z miejsca zbiórki /okolice pałacu w Zatoniu/. W czasie wyjazdu rejs statkiem ze śluzowaniem po Kanale Augustowskim. Studzieniczna, sanktuarium z  kapliczką, w której  mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej, ukoronowany w 1995 roku koronami papieskimi. Przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

 august

Kanał Augustowski

28.06.2018 /2 dzień/ - po śniadaniu wyjazd -  Troki – przepięknie odrestaurowany zamek obronny Księcia Witolda na jeziorze, dalej wycieczka do WILNA - spotkanie z przewodnikiem zwiedzanie m.in. Cmentarza na  Rossie, Ostrej Bramy, Uniwersytetu Wileńskiego, zabytkowych  kościołów, domu Mickiewicza. W trakcie pobytu jest przewidziany czas wolny na kawę i zdjęcia. Przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

wilno troki kowno

Troki

wilno ostra brama

Ostra Brama

29.06.2018 /3 dzień/ - po śniadaniu przejazd do miejscowości Jelgava, gdzie zobaczymy dwa przepiękne budynki, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na Łotwie czyli – ostatnia siedziba Wielkiego Mistrza Kawalerów Mieczowych i Pałac Książąt Kurlandzkich należący do rodziny Bironów (wraz z kryptami)  a obecnie Jełgawskiego Uniwersytetu Rolniczego oraz budynek Academia Petrin. Następnie przejazd do Rygi - spotkanie z przewodnikiem zwiedzanie m.in: Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. „Trzej Bracia”, Ratusz, Mała i Wielka Gildia, Katedra Domska, kościół Św. Jakuba, budynek parlamentu, Pomnik Wolności. Przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

Jelgava

Pałac Bironów w Jelgavie

akademia

Jelgava Akademia Petrina

Ryga

Ryga 

30.06.2018 /4 dzień/ - po śniadaniu przejazd do Pałacu Rundale, który nazywany jest Bałtyckim Wersalem. Zwiedzanie przepięknych wnętrz pałacowych oraz spacer po przepięknych ogrodach. Czas na kawę i zdjęcia. Następnie przejazd do Kowna, spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta na Litwie: spacer starówką: zamek, kościół św. Jerzego, seminarium duchowne, Plac Ratuszowy, Dom Perkuna, kościół Witolda, katedra kowieńska. Obiadokolacja i nocleg.

Rundale

Rundale

kowno

Kowno

01.07.2018 /5 dzień/ - po śniadaniu przejazd do miejscowości Wigry – przepięknie położony Pokamedulski Zespół Klasztorny -  położony na naturalnym wzgórzu na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry,  należy do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Miejsce położenia tego obiektu jest wyjątkowe i malowniczo prezentuje się wśród przyrody Wigierskiego Parku Narodowego. Wyjazd w drogę powrotną i rozwiązanie wycieczki w godzinach nocnych.

wigry 2

Klasztor Wigry

NIE ZWLEWKAJCIE ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA !!!

red.

 Spotkanie z pisarzem


 

         Zapraszamy na spotkanie z Alfredem Siateckim.

siatecki     To znany zielonogórski prozaik, publicysta związany przez lata z „Gazetą Lubuską” i dwutygodnikiem społeczno-kulturalnym „Nadodrze”. Spotkanie będzie kolejnym z cyklu „Salon Zatoński”.  Pretekstem do spotkania autora z mieszkańcami Zatonia i czytelnikami jest najnowsza powieść pt. „Pomsta” wydana w gdańskim wydawnictwie „Oficynka”. Pisaliśmy o tej książce na naszej stronie w listopadzie ubiegłego roku zapowiadając, że spotkamy się z autorem po otwarciu świetlicy.

pomsta

     Powieść „Pomsta” jest szczególna gdyż część akcji rozgrywa się właśnie w naszym  Zatoniu. Będzie to również okazja do porozmawiania o innych publikacjach, w których przewija się motyw Zatonia.  W trakcie spotkania będzie można  nabyć książki w bardzo atrakcyjnej cenie.

ZAPRASZAMY

13 czerwca

środa godz. 18.30 

salka przy świetlicy

red.

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2018 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |Replica Rolex

who also carried a  Replica Handbag marketing activities. These celebrity advertising increased Replica Louis Vuitton Handbags Elite status.I can not say how many times I saw the monogram bag sitting on the floor of the 2016 louis vuitton Replica handbags uk amusement park. It disgusts me to think.aqian100325 LV bags is very fashionable, which had to be taken in places like this. The Replica watches UK of the street are perfect for outdoor activities. Or, paint and a few bags of Antigua are safer around water.The best thing is to have a bag of the season to be sure. You can never go wrong with possession of more than a Watches Replica.It ‘was just a small article for the public to know and understand the importance of taking care of these fine Replica rolex items. Now I know it’s just a bag, and there are major issues in the world. I am aware of the crisis that we face every day.But for those of you who have Watches Replicas or if you want one day, just know that the way to treat affect the longevity of the bag.You can forward to the next generation, if we take care of her.2016 louis vuitton handbags made to last a lifetime. The quality of each Replica Rolex watches is eloquent.Tell the world that are one of the Hautes-fashioned. Come and get your Louis Vuitton bag today!Search of a 2016 louis vuitton handbags that is guaranteed to turn heads? We can almost guarantee a double when you add the Replica watches Aquarelle Speedy to your repertoire.
Acheter Levitra Acheter Levitra Generique Levitra En Ligne Lida Daidaihua kamagra france Viagra Strips Lida Paquets de tests Acheter cialis en ligne Acheter viagra en ligne viagra super active Acheter Levitra Kamagra Soft Tabs Viagra Kamagra En Ligne Cialis Acheter Cialis Viagra Soft
Scarpe da donna Scarpe Scarpe Adidas adidas Scarpe Scarpe Scarpe hogan oakley nike air presto new balance nike air max adidas Scarpe nike free nike blazer
michael kors Ray ban nike huarache Adidas Scarpe Abbigliamento Asics nike flyknit scarpe converse Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike roshe air max