Aktualności


 

Co skrywała ziemia w zatońskim parku?


 

Jeśli pamiętacie opisywaną na naszej stronie w kwietniu akcję, podczas której  detektoryści przeczesywali park, to właśnie przyszedł czas na podsumowanie tego działania.

zaproszenie na wystawę

Wszystkie wykopane z ziemi artefakty zostały zabezpieczone w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Po kilkutygodniowej pracy związanej z badaniem zabytków, dyrektor muzeum dr Arkadiusz Michalak postanowił zorganizować wystawę pt:  

„ZATONIE – DZIEJE CODZIENNOŚCI”

Będzie to doskonałe preludium do tegorocznych obchodów Dnia Zatonia.

Swidnica muzeum

W piątek 23 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy na  uroczyste otwarcie wystawy pokazującej wszystko to, co detektoryści z „Grupy Nadodrze” wspólnie z archeologami z muzeum w Świdnicy wykopali w naszym parku. Będzie to okazja do zobaczenia zabezpieczonych i opisanych już artefaktów z zatońskiego parku i wysłuchania kilku słów na temat znalezisk. No i oczywiście jak zawsze, to okazja do spotkania i rozmów na temat przeszłości, przyszłości i dnia dzisiejszego Zatonia.

 Stowarzyszenie „Nasze Zatonie” jest współorganizatorem tej wystawy.

 

ZAPRASZAMY
23 SIERPNIA PIĄTEK GODZ. 17.00
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
ŚWIDNICA

red.

Święto Zatonia- komunikat 1


 

     Dzień Zatonia, odpust na dzień Matki Bożej Częstochowskiej i Dożynki to nasza tradycyjnie największa kumulacja świąt w ciągu roku.

24 sierpnia

Mszą Świętą w  kościele o godz. 16.00 rozpoczniemy nasze uroczystości. Ok. godz. 17.00 w pochodzie dożynkowym przejdziemy na plac festynowy. Wspólnie będziemy się cieszyć nowym obiektem jaki powstał w Zatoniu przy boisku i świętować wspólnie z rolnikami zakończenie zbiorów.

Zabawa taneczna od godz. 20.00. Przewidzianych jest jak zawsze wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, ale o tym powiadomimy w osobnym komunikacie.

Jednak kilka ważnych informacji podajemy już teraz, żeby można było sobie rozplanować czas.

namiot

1.      1.  POMOC PRZY USTAWIANIU NAMIOTÓW: już 22 sierpnia(czwartek)  o godz. 18.00  będzie potrzebna ekipa do ustawiania namiotów , krzeseł, stołów, lodówek i sprzętów.

bibeloty

2.    2.  KUFEREK BABUNI- to nowa inicjatywa stowarzyszenia. Otworzymy na festynie wielkie stoisko z drobnymi, ładnymi bibelotami, które będziemy sprzedawać. Ale my ich nie mamy!!! To Was prosimy, żebyście przejrzeli swoje szafki i dawno nieotwierane szuflady, na dnie których leżą często zapomniane  małe skarby, które być może w nowych rękach ponownie odżyją by lśnić dawnym blaskiem. Robimy więc wszyscy w domach przegląd  drobnych przedmiotów i staramy się nimi zachwycić innych.

 

- porcelanki

- ozdoby wszelkie

- koronkowe serwetki

- biżuteria

- figurki

-niewielkie obrazki

- puzderka

- flakoniki

Wszystko inne, byle nie było zniszczone.

Prosimy przynosić przedmioty do Marii Idzikowskiej (lub dla tych co mają bliżej do Zielonej Góry) do Piotra Barszczewskiego po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (501608819). Proszę również mieć pomysł na zaproponowanie ceny za jaką chcielibyście przedmiot sprzedać. 

ciasto

3.     3.  CIASTA- jak zawsze pyszne i jak zawsze w wielkich ilościach, ale oczywiście trzeba je najpierw upiec . Prosimy wszystkie nasze gospodynie o włączenie się w tę akcję. W dniu festynu od godz. 14.00 na placu dyżurować będzie już Teresa Kowala i przyjmować pełne smakowitości blachy. Oczywiście będą lodówki więc nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o przepisy na wypieki.

 

Prawdopodobnie zaczniemy świętować już w piątek 23 w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, ponieważ szykowana jest wystawa odkopanych artefaktów z zatońskiego parku, ale jak będą ustalone wszystkie szczegóły, to podamy je w następnym komunikacie.

Proboszcz Parafii,Stow. Nasze Zatonie, Rada Sołecka

Fotografie z Zatonia w Cottbus


 

5

30 lipca już po wyjściu urzędników w ratuszu miejskim w Cottbus zaroiło się w holu od ludzi. Przywiódł ich do tego miejsca wernisaż niewielkiej wystawy fotograficznej „Dwa parki dwa pałace”.  Wystawa pokazuje oczami czterech fotografów prace jakie zachodzą w parkach Branitz i Zatonie w ramach realizacji projektu finansowanego z funduszy INTERREG.

1

2

Wystawę otworzył swoim przemówieniem Nadburmistrz Cottbus Holger Kelch . Zadziwiająco dużo wiedział o pracach w naszym zatońskim parku. Komplementował nasze starania o przywrócenie mu pierwotnego kształtu . Pogratulował faktu, że zabezpieczone ruiny pałacu w Zatoniu już otrzymały ministerialną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany”.  Pracująca w ratuszu w Cottbus pani Aleksandra Zimoląg, jako odpowiedzialna za realizacje działań promocyjnych związanych z projektem przedstawiła aktualny stan realizacji prac w obu parkach i planowanych działaniach na przyszłość.

3

4

Następnie zaproszeni goście mogli podziwiać fotografie wykonane w różnych porach roku oraz  podyskutować  na temat wspólnych działań.  Wystawa będzie czynna w holu ratusza do 23 sierpnia.

6

7

Podczas wernisażu poczyniono starania mające na celu zaprezentowanie wystawy w Zielonej Górze w miesiącach jesiennych. Miasto Zieloną Górę reprezentowali: Agnieszka Kochańska Jarosław Skorulski i Hubert Małyszczyk. Zaproszenie organizatorów otrzymał również reprezentant naszego sołectwa Sołtys Krzysztof Sadecki wraz z małżonką.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO ODWIEDZENIA WYSTAWY W COTTBUS 

Niestety wystawa jest czynna tylko w dni robocze, w godzinach pracy urzędu.

DZIEŃ ZATONIA –SPOTKANIE


 

 

Zapraszamy serdecznie na otwarte spotkanie zarządu stowarzyszenia wyjątkowo 1 sierpnia o godz. 18.00 w świetlicy. Spotkanie ma na celu ustalenie szczegółów związanych z organizacją Dnia Zatonie 24 sierpnia. Wszystkich chętnych (nie tylko członków stowarzyszenia) zapraszamy do pomocy. To przecież nasze wspólne święto.

red.

Wiedeńskie ślady Doroty


      Wybór kierunku naszej czwartej zagranicznej wycieczki nie jest przypadkowy. Pierwszy raz hasło jedziemy do Wiednia padło w 2015 roku podczas "Wieczoru z księżną" kiedy oglądaliśmy film pod tytułem „Królowe kongresu”. Minęły 4 lata i spełniły się nasze plany. Faktycznie wydarzenie, które trwało w latach 1814-1815 było dla 21 letniej hrabiny Talleyrand trampoliną do sławy i oficjalnym wejściem na największe europejskie salony. 

800px Talleyrand 01  Prudhon Pierre Paul 1814

U boku Karola Maurycego de Talleyrand-Périgord prowadziła ambasadę Francji w Wiedniu.Jej starsza  siostra Wilhelmina, ówczesna księżna żagańska, prowadziła również salon, do którego przybywali najwybitniejsi przedstawiciele elity.

         Graf Clemens Metternich  Nowy obraz mapy bitowej

Wilhelmina jako kochanka Metternicha kanclerza Cesarstwa Austriackiego uznawana była za jedną z najlepiej poinformowanych kobiet kongresu. 

IMG 20190627 204536Szykując się do zwiadzaniai chcąc lepiej wejść w tematykę kongresową spotkaliśmy się pierwszego wieczoru i prawie dwie godziny spędziliśmy na rozszyfrowywaniu tajemnic kongresowych. Tych związanych z polityka ale i tych pikantnych, zaglądając politykom do alkowy. 

f189454d a29c 4c1a 854d 34e95c2956ee

Zapoznaliśmy się z głównymi graczami i priorytetami  poszczególnych państw jakie były reprezentowane na kongresie.

   Naładowani wiedzą ruszyliśmy kolejnego dnia na podbój Wiednia. Niestety miasto od czasu kongresu bardzo się zmieniło. Obecny kształt centrum stolicy Austrii został wykreowany przez kolejnego z cesarzy Franciszka Józefa w drugiej połowie XIX wieku, co nie oznacza, że kongresowych śladów nie znaleźliśmy.

DSC03271

    Zachował się budynek kanclerski,  gdzie dochodziło do licznych kongresowych rozmów.  Kanclerz do perfekcji rozwinął system podsłuchów we wszystkich pomieszczeniach, które udostępniał dyplomatom do rozmów .  W ukrytych pokojach za ścianami przebywało po trzech podsłuchujących . Każdy zapamiętywał co 3 zdanie i zapisywał. Raporty następnie sklejano i wysyłano kanclerzowi. Dzisiaj jak przed laty urzęduje tu pani kanclerz Brigitte Bierlein.

DSC03255

   To właśnie pałacu kanclerskiego niemal codziennie koło godz. 11. wymykał się Metternich i podążał pospiesznie dwie ulice dalej do ukochanej Wilhelminy. Ta zamieszkiwała jedno ze skrzydeł pałacu Palm. Budynek choć w zmienionej formie stoi do dzisiaj, a my oglądaliśmy ścigające się przed nim dorożki.  

DSC03290

  Pałac Hofburg strzegł generalnie swych tajemnic przed kongresowymi gośćmi. Tylko głowy koronowane były zapraszane tu na uroczyste kolecje przez cesarza.  Ale już letnia cesarska rezydencja w Schönbrunn  była świadkiem licznych rozmów dyplomatów. Do historii przeszła przede wszystkim jako miejsce wielkich balów wydawanych przez cesarza dla kongresowych gości.

DSC03395

austria vienna schonbrunn palace imperial apartments

 Tu dobijano politycznych targów i tu bawiono się do upadłego na przepięknej sali balowej. Wszak jak mówiono "kongres nie posuwa się, kongres tańczy".

9aff8147ad4d81980aa6b4f10d9fd98d

    Z tego miejsca wyruszały kuligi z dyplomatami  i wybiegały sfory psów na słynne polowania jakie urządzano dla uczestników kongresu.  Przepych cesarskiej rezydencji zrobił na wsytkich wielkie wrażenie choć niedosyt lekki pozostał, zwłaszcza jesli chodzi o cesarskie ogrody. Zwiedzaliśmy z uczestnikami wycieczki również miejsce szczególne dla Talleyranda i Doroty, gdzie z ministra ściągnięto odium królobójcy, czyli górującą nad starówką, katedrę św. Stefana.

DSC03333

To właśnie tam 21 stycznia 1815 roku Talleyrand zorganizował Mszę Św. w intencji ściętego na gilotynie Ludwika XVI. Talleyrand popierał rewolucję, a na kongresie, po latach wraz z koronowanymi głowami modlił się w jego intencji.   mieliśmy szczęście wysłuchać odbywającego się tam koncertu. Niestety z pięknego pałacu Kaunitz gdzie rezydowała Dorota nic nie pozostało. Rozebrano go w 1970 roku i wybudowano  na jego miejscu nowoczesne gimnazjum. Taki to taradoks, my chcemy odbudować zrujnowany pałac, a Austriacy maja ich tak dużo, że stać ich na rozbieranie zachowanych, bo zajmują zbyt wiele miejsca.

Kolejna wyprawa śladami Doroty de Talleyrand-Périgord, dobiegła końca.  Ówczesna hrabina, po kongresie otrzymała swój pierwszy tytuł książęcy i od tej pory zaczęli ją wszyscy tytułować księżną Dino. Dorota wyjechała z kongresu z krótką wizytą na Śląski wiosną 1815 roku. Odwiedziła wówczas Zatonie i wydała dyspozycje co do remontu pałacu. Wtedy zapadła też decyzja budowy wozowni.  My wróciliśmy z Wiednia do Zatonia już na dobre.

J. Skorulski

 

 

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2019 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |Replica Rolex

who also carried a  Replica Handbag marketing activities. These celebrity advertising increased Replica Louis Vuitton Handbags Elite status.I can not say how many times I saw the monogram bag sitting on the floor of the 2016 louis vuitton Replica handbags uk amusement park. It disgusts me to think.aqian100325 LV bags is very fashionable, which had to be taken in places like this. The Replica watches UK of the street are perfect for outdoor activities. Or, paint and a few bags of Antigua are safer around water.The best thing is to have a bag of the season to be sure. You can never go wrong with possession of more than a Watches Replica.It ‘was just a small article for the public to know and understand the importance of taking care of these fine Replica rolex items. Now I know it’s just a bag, and there are major issues in the world. I am aware of the crisis that we face every day.But for those of you who have Watches Replicas or if you want one day, just know that the way to treat affect the longevity of the bag.You can forward to the next generation, if we take care of her.2016 louis vuitton handbags made to last a lifetime. The quality of each Replica Rolex watches is eloquent.Tell the world that are one of the Hautes-fashioned. Come and get your Louis Vuitton bag today!Search of a 2016 louis vuitton handbags that is guaranteed to turn heads? We can almost guarantee a double when you add the Replica watches Aquarelle Speedy to your repertoire.
Acheter Levitra Acheter Levitra Generique Levitra En Ligne Lida Daidaihua kamagra france Viagra Strips Lida Paquets de tests Acheter cialis en ligne Acheter viagra en ligne viagra super active Acheter Levitra Kamagra Soft Tabs Viagra Kamagra En Ligne Cialis Acheter Cialis Viagra Soft
Scarpe da donna Scarpe Scarpe Adidas adidas Scarpe Scarpe Scarpe hogan oakley nike air presto new balance nike air max adidas Scarpe nike free nike blazer
michael kors Ray ban nike huarache Adidas Scarpe Abbigliamento Asics nike flyknit scarpe converse Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike roshe air max