Aktualności


 

Zapraszamy do świetlicy


światlica

20-21  kwietnia Wielkie Otwarcie Zatońskiej Świetlicy.

20 kwietnia uroczystość otwarcia z udziałem władz Miasta Zielona Góra oraz występ kabaretu „Ciach”

godz. 18.00

21 kwietnia zabawa taneczna z zespołem "PARADOX". Wstęp 25 zł od osoby.

godz. 20.00

Zaproszenia na 20 i bilety na 21 kwietnia oraz  szczegółowe informacje u Sołtysa Krzysztofa Sadeckiego.  

Zanim jednak dojdzie do otwarcia prośba o pomoc przy sprzataniu.

19 KWIETNIA ( czwartek) o godz. 17.00 zapraszamy wszytkich chętnych do pomocy przy sprzątaniu nowej świetlicy. Trzeba bedzie pomóc przy rozkładaniu krzeseł i rozstawianiu namiotu .

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

red.

 ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


wielkanoc 0

Na te niesamowite dni w roku

Zarząd Stowarzyszenia "Nasze Zatonie" oraz Sołtys Krzysztof Sadecki życzą: 

         Miłości i pokory Wielkiego Czwartku

                            Mocy i zawierzenia Wielkiego Piątku

                                                 Nadziei i zaufania Wielkiej Soboty

                                                                Prawdziwej radości Wielkiej Nocy

Życzymy wszystkim Mieszkańcom Zatonia i przyjaciołom, żeby te nadchodzące święta były dla Was naprawdę WIELKIE

WIELKIE miłością, nadzieją, wiarą

WIELKIE  rodzinną atmosferą i wzajemną życzliwością.

zmartwychwstanie

Zarząd Stow. „Nasze Zatonie”  Sołtys Sołectwa Zatonie

życzenia

Śladami księżnej Dino cz. II Wspaniały Montresor


Kolejnym zamkiem w Dolinie Loary do jakiego dotarliśmy był wspaniały Montresor. To jedyny zamek nad Loarą, który znajduje się polskich rękach, a włada nim rodzina Reyów.

mont 7

     Zamek o rodowodzie sięgającym roku 1005 nabył w połowie XIX wieku hrabia Ksawery Branicki, gromadząc w nim kolekcję poloników. Są tu chorągwie pułków księcia Józefa Poniatowskiego, siodło zdobyte podczas walk z Turkami, pamiątki po królu Janie III Sobieskim i obrazy polskich malarzy. W komnatach znaleźć można ślady Chopina, Mickiewicza, Walewskiego czy Zygmunta Krasińskiego, a sklepiku przyzamkowym można kupić porcelanę z Bolesławca i wyroby rękodzieła ludowego. Czysta Polska w Dolinie Loary. Nasza ekipa przebywała tu na zaproszenie Pani hrabiny Marii  Rey z Potockich. 

mont 3

Jedyne określenie jakie przychodzi na myśl po spotkaniu z Panią Marią, to urocza kobieta w uroczym miejscu.

mont 5

Oprowadziła nas nie tylko po zamku ale i wokół okalających murów snując przepiękną opowieść o dziejach zamku i rodach Branickich, Potockich i Reyów.

mont 2

    Zamek jest istnym sanktuarium polskości na francuskiej ziemi. Ale do Montresor  przywiodła nas nie tylko polskość tego miejsca ale i fakt, że Pani Maria jest podobnie jak opisywana w pierwszej części Beatrice de Andia potomkinią księżnej Doroty. W odróżnieniu od właścicielki Chatonniere nie po linii syna Alexandra ale po linii córki księżnej Dino Pauliny i wnuczki Marii późniejszej księżnej Radziwiłł. Kiedy 15 lat temu miałem okazję opowiadać o Zatoniu w paryskim Centr du Dialogue podeszła po prelekcji do mnie Pani Maria i powiedział „W moim domu o księżnej Dino z dumą mówiło się babka”. Ta krótka i niedokończona wówczas rozmowa miała swój epilog dopiero tu w Montresor.

mont 8

     Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się do pokojów Pani Marii. Przy lampce szampana, herbacie i wspaniałym pierniku przegadaliśmy cały wieczór.  Opowiadaliśmy Pani Marii o działaniach przybliżających postać księżnej Dino jakie podejmujemy w Zatoniu i o staraniach nad ratowaniem dziedzictwa po niej.  Gospodyni nie tylko interesowała się historią Zatonia ale i bardzo zaciekawiły ją informacje o myśliwskim pałacyku Radziwiłłów w Klenicy (koło Sulechowa), tam gdzie jej prababka Maria Dorota de Castellane księżna Radziwiłł redagowała kroniki księżnej Dino. Przeglądaliśmy rodzinne albumy, a Pani Maria na koniec poprosiła, żeby do niemieckich podpisów Günthersdorf i Kleinitz dopisać polskie nazwy Zatonie i Klenica. To był bardzo wzruszający moment.

mont 4

 

 

 mont 6

Ze ściany saloniku spoglądała  nas pożółkłego zdjęcie księżna Radziwiłł, a ze stojącej witryny księżna Dino z porcelanowej miniatury.

mont 1

 Z zamku wyszliśmy o zmroku, a właścicielka odprowadzając nas zamknęła za nami wielką żelazną bramę wiodącą na dziedziniec. Zakończyło się kolejne spotkanie z dawką wielkiej  życzliwości i zainteresowania naszym Zatoniem.  

montPani Maria również otrzymała zaproszenie od prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego do odwiedzenia naszego miasta.

      Trudno znaleźć słowa by opisać magię tego miejsca  klimat, piękno języka polskiego jakim mówią gospodarze, trwałość i wierność dochowywanym tam tradycjom. I chyba tylko w kategoriach zaszczytu można mówić o tym czasie, w którym dane nam było obcować ze światem, który w powszechnej świadomości Polaków już nie istnieje. A jednak ten świat, wypełniony nieznanym już nam dziś porządkiem trwającym od wieków, gdzie zegar z kurantami czas odmierza jest. Na szczęście!

J. Skorulski

Polecam do przeczytania książkę pt. „Wyspa Montrèsor”.

Jedziemy do Kurlandii i Semigalii


 

   Zapraszamy mieszkańców Zatonia i przyjaciół w podróż do źródeł. To już nasza trzecia zatońska eskapada śladami księżnej Dino. Dwie wcześniejsze jedynie zahaczały o tereny za granicą,a ta jest już w pełni wyjazdem zagranicznym. Tym razem jedziemy do Kurlandii i Semigalii, baśniowo brzmiących krain leżących na Łotwie.

    Dorota de Talleyrand Perigord nie tylko była potrójną  księżną (księżna Talleyrand, księżna Dino i księżna żagańska) ale też używała tytułu księżniczki kurlandzkiej. Z dumą podkreślała, że jest córką ostatniego księcia Kurlandii i Semigalii, Piotra Birona. W roku 1795 po III rozbiorze Polski rodzina Bironów opuściła Kurlandię i przeniosła się do Żagania. Co jakiś czas jednak przedstawiciele rodziny powracali na północ Europy do swych dawnych posiadłości. To w mitawskim pałacu księżna Dorota poznała swoją pierwszą wielką miłość, czyli księcia Adama Czartoryskiego. 

herb3

W herbie księżnej Doroty, który niegdyś wieńczył pałac w Zatoniu odnajdziemy dwa półłosie i dwa lwy czyli  symbole Kurlandii i Semigalii.

     Program wycieczki zakłada zwiedzanie: Wilna, Kowna, Troków na Litwie, Rundale, Jelgawy, Rygi na Łotwie, a po polskiej stronie Pojezierza Augustowskiego i klasztoru Wigry. Podczas wycieczki odbędzie się seminarium na temat rodziny przodków księżnej Doroty.

ZAPRASZAMY

Koszt wycieczki wynosi 1050 złPonieważ seminarium wraz z wycieczką realizowane jest w ramach projektu dofinansowanego przez Miasto Zieloną Górę (Urząd Miasta oraz Radnych Miasta Zielona Góra), dlatego uczestnicy płacą mniejszą kwotę.

Mieszkańcy Zatonia oraz członkowie stowarzyszenia „Nasze Zatonie” nie będący mieszkańcami Zatonia płacą 650 zł.

Pozostali uczestnicy 950 zł.

Cena wycieczki obejmuje:

  • przejazd autokarem
  • opiekę pilota i przewodników miejscowych
  • noclegi (4x) w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym,
  • wyżywienie: śniadania (4 x) i obiadokolacje (4 x),
  • opłaty drogowe i parkingowe, podatek Vat, ubezpieczenie.

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW U PIOTRA LEWANDOWSKIEGO     tel. 605674434 – przy zapisach wpłata zaliczki 100 zł/osobę.  Zapisy do 27 kwietnia.

PROGRAM WYCIECZKI

27.06.2018 /1 dzień/ - wyjazd około godziny 04.00 nad ranem z miejsca zbiórki /okolice pałacu w Zatoniu/. W czasie wyjazdu rejs statkiem ze śluzowaniem po Kanale Augustowskim. Studzieniczna, sanktuarium z  kapliczką, w której  mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej, ukoronowany w 1995 roku koronami papieskimi. Przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

 august

Kanał Augustowski

28.06.2018 /2 dzień/ - po śniadaniu wyjazd -  Troki – przepięknie odrestaurowany zamek obronny Księcia Witolda na jeziorze, dalej wycieczka do WILNA - spotkanie z przewodnikiem zwiedzanie m.in. Cmentarza na  Rossie, Ostrej Bramy, Uniwersytetu Wileńskiego, zabytkowych  kościołów, domu Mickiewicza. W trakcie pobytu jest przewidziany czas wolny na kawę i zdjęcia. Przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

wilno troki kowno

Troki

wilno ostra brama

Ostra Brama

29.06.2018 /3 dzień/ - po śniadaniu przejazd do miejscowości Jelgava, gdzie zobaczymy dwa przepiękne budynki, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na Łotwie czyli – ostatnia siedziba Wielkiego Mistrza Kawalerów Mieczowych i Pałac Książąt Kurlandzkich należący do rodziny Bironów (wraz z kryptami)  a obecnie Jełgawskiego Uniwersytetu Rolniczego oraz budynek Academia Petrin. Następnie przejazd do Rygi - spotkanie z przewodnikiem zwiedzanie m.in: Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. „Trzej Bracia”, Ratusz, Mała i Wielka Gildia, Katedra Domska, kościół Św. Jakuba, budynek parlamentu, Pomnik Wolności. Przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

Jelgava

Pałac Bironów w Jelgavie

akademia

Jelgava Akademia Petrina

Ryga

Ryga 

30.06.2018 /4 dzień/ - po śniadaniu przejazd do Pałacu Rundale, który nazywany jest Bałtyckim Wersalem. Zwiedzanie przepięknych wnętrz pałacowych oraz spacer po przepięknych ogrodach. Czas na kawę i zdjęcia. Następnie przejazd do Kowna, spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta na Litwie: spacer starówką: zamek, kościół św. Jerzego, seminarium duchowne, Plac Ratuszowy, Dom Perkuna, kościół Witolda, katedra kowieńska. Obiadokolacja i nocleg.

Rundale

Rundale

kowno

Kowno

01.07.2018 /5 dzień/ - po śniadaniu przejazd do miejscowości Wigry – przepięknie położony Pokamedulski Zespół Klasztorny -  położony na naturalnym wzgórzu na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry,  należy do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Miejsce położenia tego obiektu jest wyjątkowe i malowniczo prezentuje się wśród przyrody Wigierskiego Parku Narodowego. Wyjazd w drogę powrotną i rozwiązanie wycieczki w godzinach nocnych.

wigry 2

Klasztor Wigry

NIE ZWLEWKAJCIE ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA !!!

red.

Śladami księżnej Dino cz.I


W październiku  2017 roku delegacja Miasta Zielonej Góry wyjechała do Francji śladami księżnej Dino. W skład delegacji weszli:
Agnieszka Kochańska - architekt krajobrazu – autorka projektu rewitalizacji parku w Zatoniu
Paweł Kochański architekt- autor projektów małej architektury w parku ( oranżeria, pawilon informacyjny budynek gospodarczy altana nad grotą)
Kamilla Witucka - dyrektor LO V w Zielonej Górze i tłumacz kronik księżnej Dino
Jarosław Skorulski - przedstawiciel UM Zielona Góra i prezes stow. Nasze Zatonie.

Celów wizyty było kilka.

Po pierwsze odwiedzenie francuskich zamków i ogrodów jakie były w posiadaniu księżnej Dino, aby szukać inspiracji do projektu rewitalizacji zatońskiego parku.

Po drugie pozyskanie informacji i materiałów  dotyczących księżnej Doroty de Talleyrand-Pèrigord i jej potomków.

Po trzecie  przedstawienie projektu rewitalizacji parku partnerom we Francji

Ale najważniejszym celem i zdecydowanie najprzyjemniejszym było  spotkanie z potomkami księżnej Dino i  prezydentem stow. „Amis de Talleyrand” Rolandem Martinetem, którego poznaliśmy rok wcześniej w Zatoniu.

Pierwsze  spotkanie miało miejsce w zamku  Chatonniere.

800px Chateauchatonniere

Należy on do Madame Beatrice de Andia w prostej linii potomkini księżnej Dino i jej syna Alexandra,  tego który przebudował naszą oranżerię i założył Marzęcin (niem. Alexanderhof). W Zatoniu mieszkał też  wnuk księżnej Archibald.

4

Zamek Pani Beatrice jest przepięknie położony wśród wzniesień. Początki jego budowy sięgają XIV w.  Ma on dostęp do długich wydrążonych w skałach jaskiń tzw. domów troglodytów.Posiadłość jest pięknie utrzymana i wypełniona rodzinnymi pamiątkami obrazującymi kilkusetletnią historię rodziny.DSC02927

Właścicielka zamku, to autorka wielu publikacji na temat historii zabytków Paryża związanych z kulturą i sztuką. Jest też projektantką 13  ogrodów wokół swego zamku  poświęconych różnym zmysłom.

Pani Beatrice przyjęła nas z wielką gościnnością wraz  Rodrigo de Villamor księciem Salinas i wspaniałym wilczurem o imieniu Adalbert. 

Chatonn 1

Na początku oprowadziła nas po swoich wspaniałych ogrodach aby zakończyć na wizycie w letnim teatrze wzorowanych na tych ze starożytnej Grecji. Potem mieliśmy okazję porozmawiać na temat Zatonia oraz zapoznać się z kolekcją obrazów i zdjęć związanych z rodziną Talleyrandów. 

zamki potomów

W zamku były wielkie portrety ministra Talleyranda, księżnej Dino autorstwa Scheffera, jej matki Anny von Medem, oraz księżnej żagańskiej Pauliny. Szczególne zainteresowanie wzbudziły niewielkie obrazy, na których byli synowie  Doroty - starszy Ludwik i młodszy Alexander. Niespodzianką było stojące na konsoli zdjęcie markiza Archibalda de Talleyrand-Pèrigord późniejszego księcia Dino, który mieszkał w Zatoniu i tu w naszym pałacu miał w roku 1876 wielkie weselisko. To była prawdziwa uczta duchowa, móc oglądać to wszystko i rozmawiać o postaciach związanych z Zatoniem.

Chatonn 33

Po wspólnym obiedzie Państwo Kochańscy opowiedzieli gospodarzom  o planach rewitalizacji parku i odbudowie oranżerii. Wzbudziły one wielkie zainteresowanie i chyba też duże zaskoczenie, że gdzieś daleko w Polsce są ludzie, którzy dbają o dziedzictwo ich przodków.

DSC03107

Na koniec przekazaliśmy Pani Beatrice zaproszenie do odwiedzin w Zielonej Górze wystosowane przez Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

Podczas spotkania obecna była również Pani hrabina Maria Rey z Potockich spokrewniona z panią Beatrice i również potomkini księżnej Dino. Ale o tym w następnej części opowieści.

J.Skorulski

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2018 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |Replica Rolex

who also carried a  Replica Handbag marketing activities. These celebrity advertising increased Replica Louis Vuitton Handbags Elite status.I can not say how many times I saw the monogram bag sitting on the floor of the 2016 louis vuitton Replica handbags uk amusement park. It disgusts me to think.aqian100325 LV bags is very fashionable, which had to be taken in places like this. The Replica watches UK of the street are perfect for outdoor activities. Or, paint and a few bags of Antigua are safer around water.The best thing is to have a bag of the season to be sure. You can never go wrong with possession of more than a Watches Replica.It ‘was just a small article for the public to know and understand the importance of taking care of these fine Replica rolex items. Now I know it’s just a bag, and there are major issues in the world. I am aware of the crisis that we face every day.But for those of you who have Watches Replicas or if you want one day, just know that the way to treat affect the longevity of the bag.You can forward to the next generation, if we take care of her.2016 louis vuitton handbags made to last a lifetime. The quality of each Replica Rolex watches is eloquent.Tell the world that are one of the Hautes-fashioned. Come and get your Louis Vuitton bag today!Search of a 2016 louis vuitton handbags that is guaranteed to turn heads? We can almost guarantee a double when you add the Replica watches Aquarelle Speedy to your repertoire.
Acheter Levitra Acheter Levitra Generique Levitra En Ligne Lida Daidaihua kamagra france Viagra Strips Lida Paquets de tests Acheter cialis en ligne Acheter viagra en ligne viagra super active Acheter Levitra Kamagra Soft Tabs Viagra Kamagra En Ligne Cialis Acheter Cialis Viagra Soft
Scarpe da donna Scarpe Scarpe Adidas adidas Scarpe Scarpe Scarpe hogan oakley nike air presto new balance nike air max adidas Scarpe nike free nike blazer
michael kors Ray ban nike huarache Adidas Scarpe Abbigliamento Asics nike flyknit scarpe converse Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike roshe air max