Aktualności


 

Jesienne ognisko


Ognisko jesienne już na stałe wpisuje się do naszego stowarzyszeniowego kalendarza.  W swobodnej atmosferze, bez napiętego programu chcemy nacieszyć się swoja obecnością. W tym roku zapraszamy mieszkańców i przyjaciół Zatonia na plac festynowy

12 PAŹDZIERNIKA O GODZ. 14.00

ognisko

Od godz. 12 będzie można przychodzić, by pomóc w rozpalaniu ogniska i ustawianiu stołów.

Będą dla wszystkich przygotowane gorące przekąski, o które zadba nieoceniony Józek i jak co roku będzie też gzik od Teresy. Będą ziemniaki z parnika i z ogniska.  Wszelkie inne  rarytasy, również te płynne, należy zabrać we własnym zakresie.

Ale żeby tak wszystko nie poszło na żywioł, zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w konkursie „Mój placek jest najlepszy!”. Ale tym razem nie chodzi o słodkości!

plackiChcemy poznać Wasz kunszt i wyrafinowanie w temacie PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH. My przygotujemy ziemniaki, z których będzie można zrobić placki, olej, mąkę, sól, patelnie i palniki. Wy wszystko pozostałe, co chcielibyście wykorzystać  do tego, by zaskoczyć komisję konkursową swoim pomysłem na tę tradycyjną polską potrawę. ( nie zapomnijcie o tarkach)

DO ZOBACZENIA W SŁONECZNĄ SOBOTĘ

Pamiętajcie, że ksiądz tego dnia zaprasza chętnych do pomocy przy kościele w zagospodarowaniu terenu.  Godzina 9.00.

Dobra okazja, do połączenia przyjemnego z pożytecznym i spędzenia całego dnia na wolnym powietrzu.

j. Skorulski

 

 

Relacje filmowe z IX Koncertu


       Dzięki pracy i uprzejmości Pana Bogdana Pastyrczyka powstały 3 materiały filmowe z IX Jesiennego Koncertu Kameralnego, który odbył się w Zatoniu. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

DZIĘKUJEMY BOGDANIE!

 

 

 

Żagań zaprasza na imprezę w parku


 

Po raz pierwszy Żagań organizuje seminarium parkowe. To bardzo ciekawa forma aktywizacji społeczności wokół zabytku parkowego. 19 października władze miasta wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz dziedzictwa Książąt Żagańskich i Kurlandzkich (doskonale znamy prezesa Adama Raciborskiego choćby ze wspólnych wycieczek i imprez) organizują prace (fizyczne) w części przypałacowego parku. Po kilkugodzinnej pracy w parku przewidziane są spotkania z historykami i specjalistami od parków, no i oczywiście jakieś małe co nieco. Czyli reasumując trochę pracy, trochę wiedzy, trochę strawy i jeszcze ma być jakaś część artystyczna. Nawet znana prezenterka i autorka programów o ogrodach Maja Popielarska reklamuje i rekomenduje w mediach społecznościowych żagańską imprezę.

Zachęcam członków naszego stowarzyszenia ale także miłośników parków historycznych i przyjaciół Zatonia do zapisów (każdy musi zgłosić się indywidualnie) Fajnie byłoby pomóc Żaganiowi i wystawić ekipę chociaż kilkuosobową z Zatonia. Będzie też okazja żeby wspólnie podejść do parkowego głazu z napisem „Gunthersdorf” postawionym na cześć Zatonie przez naszą wspólną księżną. 

Zaproszenie Zatonie

Zakres Prac02

NarzÖdzia01

Plakat Rejestracja Uczestnik w20

 

Relacja z koncertu kameralnego


 

Po raz dziewiąty w murach zatońskiej świątyni stowarzyszenie Nasze Zatonie wspólnie z Parafią św. Wawrzyńca zorganizowało Jesienny Koncert Kameralny. Jak co roku organizatorzy zadbali, by wieczór w kościele działał na wiele zmysłów.

1
4
      W części muzycznej wystąpił młody ale już utytułowany organista Michał Kocot oraz kwartet również młodych i niezwykle utalentowanych wiolonczelistek Danczowski Cello Quartet w składzie Julia Grzegorzewska, Małgorzata Bleja, Maria Bielewicz, Anna Papierz. W świat epoki utworów i kompozytorów wprowadzał uczestników jak zawsze kierownik artystyczny Jerzy Markiewicz prof. UZ.
3
     W przerwach między utworami organmistrz Adam Olejnik z pracowni Ars Organum opowiadał o zatońskich organach. Była to kwiecista i pełna emocji opowieść o prawdziwym skarbie jaki podlega obecnie renowacji.
9 10
Wszyscy uczestnicy mieli okazje zobaczyć odnowioną skrzynię organową oraz wykonany przez pana Olejnika pierwszy z 3 miechów, jaki zostanie zamontowany w kościelnej wieży.
8
Uczestnicy mogli nie tylko obejrzeć miech ale i zapoznać się z materiałami jakie zostały wykorzystane przy jego wykonaniu. Dotykali owczych skór i suszonych wołowych jelit.
13
       Organizatorki wydarzenia Dorota Politowska i Maria Idzikowska w koncertowej scenografii umieściły wyjątkowe obrazy z kolekcji prof. Czesława Osękowskiego, które przedstawiają pejzaże. Autorem wszystkich prac był Karl Friedrich Seiffert, który należy do grona cenionych malarzy związanych z XIX-wieczną Zieloną Górą. Artysta kształcił się w Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją jego twórczości były podróże w Karkonosze, do Włoch, Szwajcarii i Tyrolu oraz na Sycylię i Koryntię. Ta wyjątkowa kolekcja wzbudziła wśród uczestników bardzo ożywioną reakcję.
7
14
Słowo wprowadzające wygłosił zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej dr Longin Dzieżyc.

12
      Tradycją jesiennych, wieczorów w Zatoniu jest to, że po zakończeniu prelekcji i części koncertowej nie rozchodzimy się do domów, a spotykamy się na rozmowach i dyskusjach przy domowych wypiekach. Tak było i tym razem. Wieczór, choć długi, okazał się wyjątkowy pod względem atrakcji jakie przygotowali dla publiczności organizatorzy.

11Znowu odnotowaliśmy znakomitą frekwencję, która wymusiła na spóźnialskich stojące miejsca. Kościół MB Częstochowskiej w Zatoniu dawno nie był tak pełny.
15 16

5

Po raz dziewiąty podczas koncertu kwestowaliśmy na rzecz remontu naszych zabytkowych organów. Tym razem w naszych puszkach znalazło sie aż 1750 złotych.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

J. Skorulski

Organizatorki wydarzenia pragną w sposób szczególny podziękować za pomoc przy realizacji IX Jesiennego Koncertu Kameralnego i wystawy malarstwa  Carla Friedricha Seifferta:

1.            Ryszard, Wanda i Mirosław Rosa
2.            Bożena Fuchs|
3.            Piotr Barszczewski
4.            Jolanta i Krzysztof Konopka
5.            Jarosław Skorulski
6.            Jadwiga Grzegórzko
7.            Elżbieta Lubin
8.            Anna Mroczek
9.            Krystyna Wojtczak
10.          Urszula Tabor
11.          Anna Barwińska
12.          Teresa Kowala
13.          Zofia Pelechacz
14.          Halina Kuśnierewicz
15.          Beata Sałasińska
16.          Zbigniew Kokoszka
17.          Bogdan Idzikowski
18.          Zofia Bieniewska-Dobrzyńska
19.          Maria Kosidło

 

                                                                                                                    Dorota Politowska i Maria Idzikowska

Ksiądz Marcin nie żyje


          Dotarła do nas dzisiaj smutna wiadomość o śmierci poprzedniego proboszcza naszej parafii księdza Marcina Fliegera.

Zapamiętamy go jako człowieka, który ze swej nienachalności, skrytości, a wręcz czasem postawy pozornego wycofania uczynił atut, który ośmielał ludzi do kontaktu i prowokował świeckich do działania na rzecz wspólnoty.
Kiedy mówił z wysokości ołtarza nie było w tym ani jednego zbędnego słowa.

Mówił zawsze krótko,
mówił zawsze dobrze,
mówił zawsze o najważniejszym,
mówił zawsze  cicho,
zmuszając do wsłuchiwania się w każdy dźwięk, by nic nie uronić z tego co chciał nam przekazać. Był kapłanem ciszy i dyskrecji.

Ś.p. Ksiądz Marcin rozpoczął wielki remont zatońskiego kościoła od dachu,tynków, sufitu, organów i ogrodzenia. Poświęcił figurę św. Jana przy ruinach kościoła, przywracając temu miejscu należne mu sacrum. Bywał na wielu naszych imprezach, ale zawsze z tyłu, przeważnie po cywilnemu, tak żeby nie absorbować swoją osobą. Nie lubił jak go wywoływaliśmy do przodu, jak chcieliśmy się głośno cieszyć jego obecnością pośród nas. Ale nawet tam gdzieś z tyłu zawsze cichutko rozmawiał, zawsze pozostawał w dialogu z ludźmi, którzy go otaczali.

Zyskiwał  ś.p. ksiądz Marcin zdecydowanie przy bliższym poznaniu. Kiedy czuł się w towarzystwie dobrze ożywiał się i przejmował inicjatywę, ilekroć rozmowa schodziła na tematy wychowawcze szkoły w której uczył, boksu, filmów oglądanych nocą na TVP Kultura i gospodarce, a zwłaszcza Giełdzie Papierów Wartościowych.  Ktoś pomyśli, że to zlepek sprzeczności, a ja powiem, że to niedoceniane bogactwo tego skromnego kapłana.

 Kiedy wyjeżdżał  z Zatonia powiedział, że było mu z nami przez te lata posługiwania  bardzo dobrze. Pozostaje mieć nadzieję w Panu, że tam gdzie Go powołał jest  mu najlepiej.

marcin

WIECZNY ODPOCZYNEK
RACZ MU DAĆ PANIE

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2019 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |Replica Rolex

who also carried a  Replica Handbag marketing activities. These celebrity advertising increased Replica Louis Vuitton Handbags Elite status.I can not say how many times I saw the monogram bag sitting on the floor of the 2016 louis vuitton Replica handbags uk amusement park. It disgusts me to think.aqian100325 LV bags is very fashionable, which had to be taken in places like this. The Replica watches UK of the street are perfect for outdoor activities. Or, paint and a few bags of Antigua are safer around water.The best thing is to have a bag of the season to be sure. You can never go wrong with possession of more than a Watches Replica.It ‘was just a small article for the public to know and understand the importance of taking care of these fine Replica rolex items. Now I know it’s just a bag, and there are major issues in the world. I am aware of the crisis that we face every day.But for those of you who have Watches Replicas or if you want one day, just know that the way to treat affect the longevity of the bag.You can forward to the next generation, if we take care of her.2016 louis vuitton handbags made to last a lifetime. The quality of each Replica Rolex watches is eloquent.Tell the world that are one of the Hautes-fashioned. Come and get your Louis Vuitton bag today!Search of a 2016 louis vuitton handbags that is guaranteed to turn heads? We can almost guarantee a double when you add the Replica watches Aquarelle Speedy to your repertoire.
Acheter Levitra Acheter Levitra Generique Levitra En Ligne Lida Daidaihua kamagra france Viagra Strips Lida Paquets de tests Acheter cialis en ligne Acheter viagra en ligne viagra super active Acheter Levitra Kamagra Soft Tabs Viagra Kamagra En Ligne Cialis Acheter Cialis Viagra Soft
Scarpe da donna Scarpe Scarpe Adidas adidas Scarpe Scarpe Scarpe hogan oakley nike air presto new balance nike air max adidas Scarpe nike free nike blazer
michael kors Ray ban nike huarache Adidas Scarpe Abbigliamento Asics nike flyknit scarpe converse Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike roshe air max