Witamy na stronach Zatonia


Zatonie to wieś o średniowiecznym rodowodzie, która od 1 stycznia 2015 roku została włączona w granice Zielonej Góry. 

Pierwsze wzmianki o Zatoniu (Günthersdorf) pochodzą z końca XIII wieku. W XIX wieku miejscowość stała się jednym z ośrodków życia kulturalnego i politycznego, gdy 1840 roku wprowadziła się tu księżna  Dorota de Talleyrand-Périgord, która podjęła decyzję o przebudowie pałacu i powiększeniu parku. Za jej sprawą Zatonie zaczęli odwiedzać  europejscy władcy i artyści.

Zatonie położone jest wzdłuż strumienia Dłubnia, a na południu graniczy z rzeką Śląską Ochlą. Malownicze tereny, łąki i lasy, stwarzają niepowtarzalny klimat. Dodatkowego uroku dodaje zlokalizowany w samym centrum Zatonia park, którego wyjątkowa roślinność oraz wiekowe drzewa nadają majestatyczny charakter. Zatonie to wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu, na sobotnio-niedzielne spacery i aktywny wypoczynek.

Serdecznie zapraszamy do Zatonia.

 • Zapraszamy na wycieczkę do Czech

  Proponujemy wyjazd do Kotliny Kłodzkiej skąd udamy się do pięknego zamku w czeskim Nachodzie tuż przy granicy, który był we władaniu ojca naszej księżnej.

 • Stowarzyszenie na festynie

   Stowarzyszenie „Nasze Zatonie” jak zawsze stara się włączyć w działania, którymi żyje nasza społeczność.

 • Święto Dzielnicy

  7 sierpnia w Zatoniu odbyło się Partnerskie Święto Dzielnicy Nowe Miasto.  To już druga taka duża uroczystość po ubiegłorocznym święcie 250 rocznicy wybudowania naszego kościoła. 

 • Księżna Dorota już stoi

  19 sierpnia na rondzie przed Zatoniem ustawiona została metalowa postać przedstawiająca księżną Dorotę de Talleyrand-Périgord.

 • Okrasa, czosnek i Zatonie

  W 14 maja w TVP 1 o godzinie 13.00 został wyemitowany popularny program kulinarny „Okrasa łamie przepisy”. Mistrz kuchni pokazał całej Polsce nasz zatoński skarb- czosnek niedźwiedzi.

Wszystkie chętne osoby i organizacje zapraszamy do współpracy przy tworzeniu pozytywnego wizerunku i przyjaznej atmosfery naszej małej ojczyzny. Chcemy nie tylko propagować wartości historyczne i przyrodnicze naszej okolicy, ale również organizujemy imprezy kulturalno-oświatowo-sportowe i szkolenia podnoszące nasze kompetencje, umiejętności i kwalifikacje. Mamy nadzieję, że uda nam się razem przywrócić dawną świetność tego miejsca.

Zapraszamy do współpracy.

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2016 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |